Hızlı Cevap: Eşit Ağırlık Aleste Hangi Bölümleri Çözecek?

Alesten 70 almak için kaç net yapmak lazım?

Toplam çözülen soru bazında doğru yanlış oranları değerlendirilirse; 60 ve üzeri doğru sayısı en fazla 5 yanlış ile ALES Sayısal alanda 70 ve üzeri bir puan almak için yeterli olmaktadır.

Ilahiyat ALES’te hangi bölümden girer?

İlahiyat fakülteleri yüksek lisansa ALES sözelden almakta.

Aleste hangi sorular var?

ALES Eşit Ağırlık Konu Dağılımı

 • Temel Kavramlar.
 • Çözümleme.
 • Bölme ve Bölünebilme.
 • Asal Çarpanlar, EBOB-EKOK.
 • Rasyonel Sayılar.
 • Sıralama, Basit Eşitsizlikler, Mutlak Değer.
 • Özdeşlikler ve Çarpanlara Ayırma.
 • Üslü Sayılar 9. Köklü Sayılar.

ALES hangi alanlar çözülecek?

ALES Sayısal puan türünde 70 ve üzeri bir puan almak için sözel alanda soru çözmeye ihtiyacınız olacaktır. Soru çözümlerinde hızlanmak ALES Matematik Soru Çözümü ve Türkçe konuları için ise alt yapınız var ise soru çözme tekniklerini öğrenmek için ALES Türkçe Soru Çözümü eğitimlerimize katılmanızı öneririz.

ALES 55 puan kaç net?

ALES Sözel alandan 55 -60 aralığında puan hedefliyorsanız standart sapmanın etkisini göz ardı ederek baktığımızda sözel alandan doğru cevap sayınızın ortalama olarak 30 civarında olması gerekir.

ALES kaç net yapmak gerekiyor?

Genel olarak Ales 80 almak sayısal puan türünde sayısaldan 45, sözelden 20 net gerektirir.

You might be interested:  FAQ: Ağırlık Eldiveni Nasıl Olmalı?

Aleste tüm sorular çözülecek mi?

diye bir soru sormanız gayet mantıklı ancak ALES’te adaylar tüm testlerden sorumlu değil. Sayısal, sözel ve eşit ağırlık puanlarınıza göre sıralamanız oluşmaktadır. Sayısal mezunuysanız ALES’te sayısal-1, sayısal-2 ve sözel-1 testlerini çözmelisiniz. Yani 120 soru 160 dakika.

Yüksek lisans için hangi ALES puanı?

Yüksek lisans programına başvurabilmek için adayların ALES veya eşdeğeri sınavdan en az (55) puandan az olmamak üzere Senato tarafından belirlenen ALES veya eş değer puanına sahip olmaları gerekir.

Aleste dil bilgisi var mı?

ALES sınavında diğer birçok sınavdan farklı olarak dil bilgisi, yazım kuralları, noktalama işaretleri ve sözcük türleri konularında soru gelmemektedir.

ALES matematikte hangi konudan kaç soru çıkıyor?

ALES sınav içeriğinde 100 adet soru bulunmaktadır. ALES Sayısal alanda 50 adet Matematik Sorusu ve ALES Sözel alanda ise 50 adet Türkçe Sorusu bulunur. Ayrıca ALES Sayısal alanında karşınıza gelecek 50 Matematik sorusundan 14 ya da 15 soru ALES Sayısal Mantık sorularına aittir.

Yüksek Lisans sınavında hangi dersler var?

ALES konu dağılımı nasıldır?

 • ALES Matematik Konuları Temel Kavramlar. Çözümleme.
 • ALES Geometri. Doğruda Açılar. Üçgende Açılar.
 • Sayısal Mantık. Grafik Yorumlama ve Tablo Okuma. Şekil Yetenek ve Sayı Dizileri.
 • Türkçe. Sözcükte Anlam. Cümlede Anlama.
 • Mantıksal Akıl Yürütme. Şifreleme, Şifre Çözümleme.

ALES 2 sözel mi?

Sınav, yılda iki kez, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde tek oturumda üniversite rektörlüklerinin bulunduğu kentlerde ve Lefkoşa’da yapılmaktadır. Testleri); sözel bölümünde ise 50’şer sorudan oluşan iki test ( Sözel -1 ve Sözel – 2 Testleri) yer alacaktır. Bütün adaylar toplamda 150 soru cevaplayacaklardır.

ALES puanı hangisi geçerli?

Birden fazla kez ALES ‘e girmiş olanlar geçerlilik süresi içerisinde istedikleri sınav sonucunu kullanabilirler. En son girilen ALES puanını kullanma zorunluluğunuz yoktur. Geçerlilik süresi içerisinde en yüksek puana sahip olan ALES sonucu kullanılabilir.

You might be interested:  Eşit Ağırlık Bölümü Aleste Hangi Sınavlara Girecek?

ALES sadece Türkçe Matematik mi?

Sınav içeriği bakımından sınava giren adayların bilgi birikimini ölçen sorulardan ziyade ağırlıklı olarak mantıksal analiz gerektiren sorular barındırır. Sayısal alanda Matematik soruları, Sözel alanda ise Türkçe soruları sorulmaktadır. ALES sınav süresi 150 dakikadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *