Okuyucular soruyor: Sporda Beslenme Nasıl Olmalı?

Sporcular ne yerler?

Her sporcunun gün içinde en az bir porsiyon sebze, 1 porsiyon da meyve tüketmesi önerilir.

 1. Yumurta.
 2. Kırmızı ve Beyaz Et.
 3. Balık.
 4. Süt Ürünleri.
 5. Yulaf.
 6. Tam Tahıllı Makarna ya da Ekmek.
 7. Muz.
 8. Ananas.

Sporcular ne yemeli ne yememeli?

Sporcuların Uzak Durması Gereken Yiyecekler

 • Basit Şeker ve Fast Food.
 • İşlenmiş Gıdalar.
 • Dikkat Edilmesi Gereken Bitkisel Kaynaklı Yağlar ve Margarinler.
 • Gazlı İçecekler, Meyve Suları ve Şekersiz Ürünler.

Genç futbolcular nasıl beslenmeli?

Et ve süt ürünleri, balık, et, tavuk ve baklagiller iyi birer protein kaynağıdır. Yapılan idmanlar ve egzersizle kaslanan vücut alınan proteinler sayesinde daha da desteklenerek bağ ve kas dokusunu güçlendirmeye yarayacaktır. Vitamin ve mineraller sağlıklı bir gelişim için alınması gereken ürünlerdir.

Jimnastikçi nasıl beslenmeli?

Yumurta, süt ve ürünleri önemli protein kaynaklarıdır. Yemek yağı olarak mısırözü yağı idealdir. Katkı ve lezzet verici olarak az miktarda taze tereyağı kullanılabilir, salatalarda zeytinyağı sınırsız olarak kullanılabilir, kızartmalar (yanık yağ), sanayii yağları ve margarinler önerilmez.

Sporcular hangi karbonhidratları tüketmeli?

Sporcunun itici gücü; karbonhidrat Çünkü alınan karbonhidrat, egzersiz esnasında kullanılan glikojen depolarını tekrar doldurur. Proteinlerde olduğu gibi karbonhidrat alımında da sağlıklı olanlar tercih edilmelidir. Bunlar; tahıllar, nişastalı sebzeler, meyve, süt vb.

Sporda beslenme ve sıvı alımı nasıl olmalıdır?

Optimal sıvı tüketimi 15-20 dakika aralarla, 150-350 mL su ve/veya spor içeceği (özellikle dayanıklılık spor dallarında) tüketimi ile sağlanır. Çoğu sporcu egzersiz süresince sıvı kaybını gidermek için yeterli miktarda sıvı tüketmemektedir. Egzersiz sonrası ise sıvı kaybı mutlaka giderilmelidir.

You might be interested:  Sık sorulan: Dengeli Beslenme Ne Demek?

Sporcular domates yer mi?

8. Domates ya da domates suyu da spor öncesi faydalı besinlerden biri.. Spor yaparken sadece sıvı kaybetmiyor, sodyum ve potasyum gibi elektrolitlerinizi de kaybetmiş oluyorsunuz. Ancak kaybettiğiniz bu elektrolitleri sporcu içeceğiyle ya da protein tozu değil de bir bardak domates suyuyla da kazanabilirsiniz.

Sporcular köfte yer mi?

Spor sonrasında kendinizi güzel bir masa ile ödüllendirmek isterseniz, etlerinizi mutlaka ızgarada pişmiş olarak tercih etmelisiniz. Izgarada pişen köfte, tavuk ve kırmızı etler daha sağlıklı seçim olmaktadır. Izgara yemeklerinin yanında yoğurt veya salata da dengeli beslenmek için iyi bir fikir olacaktır.

Sporcular patates yer mi?

Patates ne kadar yararlı bir besin olabilir diye sorgulayabilirsiniz. Ancak, düzenli bir şekilde spor yapıyorsanız tatlı patates sizin kurtarıcınız olabilir. Tatlı patates içinde barındırdığı A, C ve B6 vitamiyle vucütta ki basıncı düşürür ve yorgunluğu azaltır.

Futbolcu olmak için ne yemeliyiz?

Profesyonel futbolcular için önerilen karışım yüzde 50 karbonhidrat, yüzde 30 yağ ve yüzde 20 proteinden oluşuyor. Bu karışımı nasıl oluşturacakları, ne gibi gıdalarla birlikte alacakları ise tamamen futbolcuların damak zevklerine kalıyor.

Futbolcular kahvaltıda ne yemeli?

Bol bol meyve yiyin. Sporcular için günün en önemli öğünüdür. İyi kahvaltı eden çocukların, başarı ve dikkat düzeyleri artar. Kahvaltı sofrasında peynir, yumurta, zeytin, reçel, bal, pekmez, ekmek, süt veya meyve suyu bulunmasına özen gösterin.

Maç kahvaltısı nasıl olmalı?

Maç veya antrenman öncesi beslenme Sindirimi kolay besinler seçilmeli. Posa içeriği fazla olan çiğ sebze ve meyveler yerine pişmiş sebze ve meyveler tercih edilmeli. Meyveler komposto şeklinde veya kabuksuz tüketilmeli. Yağ içeriği yüksek yiyecekler, kızartma, kavurma yenmemeli.

Jimnastik ne sıklıkla yapılmalıdır?

Her yaş grubunun kendine özel antrenman saati ve zorluk derecesi vardır. 3 yaş öğrencisiyle özellikle 45 dakika 1 gün ders yaparken, 5-8 yaş öğrencisiyle 1 saat ve 2 gün antrenman yapılmalı. 8 yaş üzeri öğrencilerle ise 2 saat ve üstü haftada 4-5 gün antrenman yapılabilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *