Soru: Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme?

Tup mide ameliyati olanlar ne yiyebilir?

Tüp mide ameliyatı sonrası püre diyet döneminde sıvı beslenme döneminde tüketilebilen tüm sıvı gıdalara yer verilebilir. Sıvı diyetteki gıdalara ek olarak çok pişmemiş yumurta, meyveler, peynir, bebek mamaları, kılçıksız balık etleri, çay, pişmiş sebze ve diğer yağsız protein kaynakları tercih edilebilir.

Tüp mide ameliyatı sonrası 1 ayda kaç kilo verilir?

Obezite hastaları için umut olan ameliyatla ilgili bilgi veren Baykan, ” Tüp mide ameliyatı sonrası hedeflenen ilk 1 ay içinde 10 ila 25 kilo verilmesidir. Hastalar genellikle üçüncü ayda toplam 30-40 kilo vermiş oluyor.

Tüp mide ameliyatı sonrası neler yasak?

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Yasaklar Asitli ve gazlı içecekler tüketilmemelidir. Alkol kullanılmamalıdır. Çok soğuk ya da çok sıcak içecek ve yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Çok baharatlı ve acılı gıdalar tercih edilmemelidir.

Ameliyat sonrası hangi çorba?

Taburcu sonrası 1-2. haftalarda sıvı kıvamdaki püre şeklindeki besinlerle besleneceksiniz. ( Domates, yayla,tarhana çorbası, yoğurt vb.) 3. hafta daha koyu kıvamlı püreler yiyebilirsiniz.( Ezogelin çorbası, patates-kabak püresi, az pişmiş yumurta, beyaz peynir, muhallebi vb.)

You might be interested:  Sık sorulan: Emzirirken Beslenme Nasıl Olmalı?

Tüp mide ameliyatı sonrası mide ne zaman iyileşir?

Tüp mide ameliyatı sonrası, mide iç dikişler genel olarak 15 gün içinde iyileşir. Tam iyileşme süreci ise bir ay sürer. Tüp mide ameliyatı kilo sorunu olan pek çok kişi için en ideal çözümlerden biri olmuştur. Bu ameliyat cerrahi bir işlem olduğu için son derece titizlikle yapılması şarttır.

Püre döneminde ne yenir?

Püre diyet döneminde sabah kahvaltıda yumurta ve peynirle başlanılabilir. Yumurta ve peynir yumuşak olduğu için çatalla ezilerek tüketilebilir ve ya blenderdan geçirilebilir. Öğlen ve akşam yemeklerinde blenderize edilmiş tavuk, balık, hindi, gaz yapmayan sebzelerin püresi tüketilebilir.

Mide ameliyatında kaç kilo verilir?

Tüp Mide Ameliyatı, etkili ve kalıcı bir obezite cerrahisi yöntemidir. Tüp Mide ameliyatı ile fazla kilonuzun yaklaşık % 75’i ve üzerini verebilirsiniz. Örneğin 160 cm boyunda ve 100 kilo bir kişi, ortalama 39 kg/m2 vücut kitle indeksine sahiptir. Tüp Mide ameliyatı ile ortalama 35-40 kg vermesi hedeflenir.

Mide küçültme ameliyatı kilo sınırı nedir?

Tüp mide ameliyatı olanlar aşağıdaki şartları taşımak zorunda: Vücut kitle indeksi 40 kg /m²’nin üzerinde (morbid obez yani ileri derecede obez) olanlar.

Tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme neden durur?

Açıkçası tüp mide ameliyatından sonra kilo vermemenizin birinci nedeni, ameliyat sonrası hastaya uygun bir diyet informasyonu verilmemesi ya da hastanın ameliyat sonrası diyeti takip edecek disiplinin eksikliğidir.

Tüp mide ameliyatından sonra nelere dikkat edilmeli?

Operasyondan 2 hafta süreyle cinsel ilişkiye girilmemelidir. Operasyondan sonra bir ay boyunca araba kullanmamanız gerekmektedir. Operasyondan sonra 2 ay alkol alınmamalı, sonrası için ise; doktor onayı alınmalıdır. Operasyondan sonra 2 ay boyunca ağır ve zorlayıcı fiziksel aktivitelerden uzak durulmalıdır.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Çürükçül Beslenme Ne Demek?

Tüp mide ameliyatı sonrası karpuz ne zaman yenir?

Tüp mide ameliyatı sonrası meyve Portakal, mandalina ve greyfurt midede takılmalara sebep olduğu için ilk 2 ay tüketilmemelidir. Onun dışındaki meyveler ilk 10 gün sadece suyu, 10. günden sonra püresi ve 1. aydan sonra kendisi tüketilebilir.

Tüp mide ameliyatında kaçak riski ne zaman biter?

Bu sızma veya kaçak sonucu karın içinde enfeksiyon oluşmakta ve ilerlediğinde sepsise kadar gidebilmektedir. Kaçağın tüp mide ameliyatı sonrası en sık görüldüğü zaman 5-8. günler arasıdır. Tüp mide ameliyatından 10 gün geçtikten sonra kaçak olma olasılığı çok düşüktür.

Ameliyat olan hasta ne yemeli?

Ameliyat sonrası 1-4 Hafta; Sulu yumuşak ve püre tarzı gıdalar (çorba, yoğurt, sebze yemekleri, rafadan yumurta, meyve püresi), ızgara veya fırında balık. Ameliyat sonrası 1-3 ay; +güveç (sebze+et), kebap, haşlama et, tavuk, pişmiş sebzeler, fasulye ve baklagiller.

Ameliyattan sonra kahve içilir mi?

Genel olarak ameliyat sırasında alınan anestezi maddesinin vücuttan atılması için yapılması gerekenler şöyledir: Kahve maddesi vücut atımı için çok önemlidir. İçilebiliyorsa şekersiz, sütsüz kahve içilmelidir.

Ameliyattan sonra ne zaman yemek yenir?

Cerrahi girişime bağlı olarak değişmekle birlikte, birkaç saat sonra, az miktarlarda yumuşak gıdalar yemeye başlayabilirsiniz. Ameliyat olduğunuz gün eve gitmeniz kararlaştırıldı ise mutlaka bir erişkin yakınınızın eşliğinde gitmeli ve ilk gece yalnız kalmamanızı sağlamalısınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *